Kırmızı Bülten Yok

04 Eylül 2015 Cuma, 06:16
zekeriyaöz

Zekeriya Öz ve Celal Kara haklkında kırmızı bülten çıkarılması talebi, Uluslararası Polis Teşkilatı (İnterpol), tarafından reddedildi.

Haklarında yakalama kararı çıkmasının ardından Almanya’ya giden savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara ile ilgili Türkiye tarafından İnterpol’e yapılan ‘kırmızı bülten’ talebi reddedildi. Savcıların gösterdiği ”FETÖ” iddiasına, “uluslararası sistemde böyle bir örgüt bulunmadığı” ve “İnterpol Türkiye’nin siyasi masası değil” yanıtının geldiği öğrenildi.

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ardından meslekten ihraç edilen Zekeriya Öz ile Celal Kara için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından çıkarılan kırmızı bülten kararı, iki kez reddedildi. İnterpol’e gönderilen talepte yolsuzluk soruşturmaları ve Twitter da ki paylaşımları gerekçe gösterilerek örgüt üyeliği iddiasıyla Öz ve Kara’nın iadesi hakkında uluslararası işlem başlatılması talebi reddedilmişti. İnterpol, “Fethullah Gülen Terör Örgütü” adında bir örgüt olmadığını açıkladı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı, “özel hayatın gizliliğini ihlal, evrakta sahtecilik, tehdit ve şantaj” iddiasında bulunarak savcıların iadesini istedi. İnterpol bu kez de suçların, “örgüt” ve “darbe girişimi” suçu ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle talebi reddetti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>