Erdoğan’ı Eleştiren Gazetelere Baskın

02 Eylül 2015 Çarşamba, 08:48
erdoğan

Koza İpek Grubu’nun Ankara Yenimalle’deki yönetim binasına polis ekipleri tarafından  yapılan baskın sonrasında aramalar gece boyunca devam etti. Gazeteden el konulan malzemeler 05:00 sıralarında emniyete götürüldü.

İngiltere’de yayımlanan Times gazetesi konuyla ilgili,  “Erdoğan’ı Eleştiren Gazetelere Baskın” başlığı ile verdiği haberde, holdingin  Fethullah Gülen’le bağlantısı olduğuyla suçlandığını yazdı.

Times Gazetesi, Koza İpek Holding’e yapılan baskının seçim öncesinde Tayyip Erdoğan’ı ve hükümeti eleştiren gazete ve televizyonlara yönelik olduğu yorumunu yaptı.

Gülen’in, bir zamanlar Erdoğan’ın müttefiki olduğunu yazan gazete, Erdoğan’ın PKK ile barış süreci başlatmasının ardından, iki tarafın ilişkilerinde sorunların yaşandığını belirtti.

Polis ekiplerinin gazetedeki aramaları 24 saati aşkın bir süredir devam ediyor.

Operasyonla ilgisi savcılık yazısında, “Şirketlerin yasal faaliyetleri neticesinde kazanılan para olup olmadığının tespiti, bu paraların hangi amaçlarla yurtdışı hesaplarına gönderildiğinin, bu transferlere ilişkin bilgiler ve tüm bu transferlerin şüpheli işlem olarak MASAK’a bildirip bildirilmediğinin tespiti gerekmektedir” ifadesi kullanıldı.

Kaynaklarda, İpek grubuna ait şirketlerin gelirinin 3 milyar dolar olduğunu bildirdiğini, ancak yurtdışına transfer edilen paranın 7 milyar 40 milyon dolar olduğunu iddia etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>